Odzież robocza i ochronna stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu. Jest ona nieodzownym elementem w branży gastronomicznej, budowlanej, remontowej, kosmetycznej i medycznej. Ubrania z tej kategorii muszą zapewniać wygodę, komfort w poruszaniu się i nieograniczoną swobodę.
Oczywiście tego typu odzież musi zapewniać również bezpieczeństwo w wykonywaniu danego zawodu. Wśród takiej odzieży można wymienić między innymi: kombinezony, okrycia głowy, uniformy, fartuchy, spodnie, koszulki, bluzy, kamizelki oraz wiele innych. W wielu zawodach przydaje się bycie widocznym. Jest to konieczne w przypadku pracowników, którzy pracują na ulicach. Ich bezpieczeństwo zwiększają ubrania, które mają na sobie naszyte znaki odblaskowe. Służą do tego specjalne kamizelki ostrzegawcze, a także inne robocze ubrania.
Odzież robocza i ochronna – podział na kategorie
Odzież robocza i ochronna dzieli się na różne kategorie. Wśród nich znajduje się kategoria III, która zawiera wysoce specjalistyczną odzież. Ma ona za zadanie chronić pracownika przed czynnikami, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Do tej docelowej grupy należą między innymi specjalistyczne kombinezony, które chronią przed kwasami i działaniem chemicznym substancji. Wśród takiej odzieży znajdują się także uniformy, które chronią przed promieniowaniem jonizującym, a także przez ogniem. Są również specjalistyczne ubrania, które chronią pracowników przez temperaturą powyżej 100 stopni Celsjusza. Na uwagę zasługuje również odzież, która służy do pracy pod wysokimi napięciami prądu. W kategorii I i II znajduje się odzież, która stosowana jest do mniejszego ryzyka pracy.
Odzież robocza projektowana ze specjalistycznych włókien
Wart wiedzieć, że o właściwościach ochronnych ubrań decyduje wiele czynników, wśród których można wymienić: cechy materiałów, z których zaprojektowana jest dana odzież. Oprócz tego znaczenie ma odpowiednie wykończenie lub zaimpregnowanie materiałów. O odzieży ochronnej i przypisaniu jej do odpowiedniej kategorii decyduje także grubość materiału, splot włókien a także ilość domieszki pozostałych materiałów na przykład włókien specjalistycznych. Wśród takiej odzieży można znaleźć również fartuchy, płaszcze i peleryny. Niektóre z nich nadają się wyłącznie do jednorazowego użytku. Inne z kolei mogą służyć wielokrotnemu użytkowi, pod warunkiem, że ubrania będą prane w odpowiednich temperaturach, przez daną ilość czasu.
Rękawice elektroizolacyjne i antywibracyjne
Rękawice stanowią bardzo ważny rozdział w kategorii odzieży ochronnej. Rękawice chronią przed zmarznięciem, poparzeniem się i uszkodzeniem rąk. Wśród takich produktów można wymienić te, które wykonane są ze skóry naturalnej, ekologicznej, z dzianiny lub bawełny. Wśród rękawic ochronnych można znaleźć również te, które mają właściwości antyprzecięciowe. Można także wymienić modele elektroizolacyjne oraz antywibracyjne. Produkty te mogą być także gumowe, powlekane i jednorazowe.
Inne akcesoria
Warto wiedzieć, że kupując odzież ochronną można zainwestować także w inne akcesoria, takie jak między innymi toaleta kompostująca oraz wiele innych.