Głównym celem coachingu jest pomaganie w znalezieniu rozwiązania problemu. Life coach wspiera także w wyznaczaniu celów, kierunkuje tak, aby osoba mogła zauważyć rzeczy, które wcześniej pomijała. Osoba na tym stanowisku nie daje jasnych odpowiedzi.
Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/life-coach-czym-sie-zajmuje-ile-zarabia-i-z-jakich-narzedzi-korzysta/
Jakimi aspektami zajmuje się life coach?
Na początku warto zacząć od faktu, że coach może, ale nie musi być psychologiem czy psychiatrą. Te dziedziny różnią się od siebie. Choć czasami zajmują podobnymi aspektami to patrzą na elementy z różnej perspektywy.
Life coach koncentruje się na takich aspektach życia człowieka jak osiąganie celów, praca, organizacja czasu, dbałość o siebie, związki zarówno romantyczne jak i przyjacielskie. Warto pamiętać, że coach może pomóc w rozwoju osobistym i stworzeniu ścieżki tego rozwoju. A także wzmacnia pewność siebie i asertywność. Pomaga także w walce z prokrastynacją.
Jakie narzędzia stosuje life coach?
Pierwszą najbardziej popularną metodą wykorzystywaną w pracy jest coacha jest CoachWise. Coach jest tu osobą, która wspiera i motywuje, a także bądź przede wszystkim stawia kolejne wyzwania. W tej metodzie bardzo ważna jest wewnętrzna przemiana jaka następuje w osobie korzystającej z porad.
Inną metodą jest Gestalt. Opiera się na treningu uważności i miała swoje początki w psychoterapii. W tej metodzie bardzo ważne jest rozwijanie samoświadomości podczas sesji. Z tego ma wynikać motywacja do dalszego rozwoju.
Czy wizyta u life coacha ma sens?
Skorzystanie z porad specjalisty w sprawie rozwoju jest ważne. Coach może wspomóc w rozwoju zawodowym, ale i prywatnym. Wskaże drogę jednak nie zrobi wszystkiego sam. Ważna jest również indywidualna praca i co najważniejsze chęć zmiany.
Martwisz się jak będą postrzegać Cię inni ze względu na korzystanie z usług coacha? Spróbuj przełamać swój strach. To może blokować Twoją drogę do rozwoju. I to bardzo spersonalizowanego rozwoju.
Usługi, które świadczy life coach są bardzo ważne w drodze do rozwoju. Nie zapomnij jednak, że coach to nie jest psycholog. Nie będzie w stanie pomóc Ci z każdym problemem jaki na Ciebie czeka.
Zobacz też: http://www.psychomanipulacja.pl/nauka-angielskiego-czy-mozna-to-zrobic-w-miesiac/