Podobno nie należy oceniać książki po okładce, jednak warto zapomnieć o tej szlachetnej zasadzie podczas dobierania stylizacji do pracy. Twoja garderoba ma wpływ wizerunek firmy, a także postrzeganie Ciebie przez szefa i innych pracowników. Co więcej, ubiór w miejscu pracy jest regulowany przepisami i może się zdarzyć, że niewłaściwy outfit przyczyni się do utraty premii, a nawet stanowiska. Jak temu zapobiec? Najlepiej ubierać się stosownie do zawodu lub zgodnie z regulaminem firmy.
Czego nie należy zakładać do pracy?
Nawet jeśli w Twojej pracy nie obowiązuje firmowy dress code, warto przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. Na czas wykonywania swoich zawodowych obowiązków panie powinny zrezygnować z:
- bluzek bez rękawów i na cienkich ramiączkach,
- spódnic mini, ledwo zakrywających bieliznę,
- krótkich spodenek i szortów,
- letnich sandałków, japonek i tzw. rzymianek,
- spódnic z wysokim rozcięciem,
- przezroczystych bluzek,
- zbyt obcisłej odzieży.
Schludny dress code jest wymagany także u mężczyzn, którzy również powinni wiedzieć, jak ubierać się stosownie do zawodu. Bez względu na stanowisko panowie powinni unikać:
- zbyt obszernych jeansów typu baggy,
- spodni z przetarciami, dziurami, nitami itp.,
- wytartych sztruksów,
- butów pamiętających lepsze czasy,
- adidasów i sandałów,
- źle leżących koszul,
- zabawnych krawatów.
Warto również zostawić w domu krzykliwą biżuterię i zapomnieć o ostrym, źle dobranym makijażu. W pracy niedopuszczalne są również mocne, przyprawiające o ból głowy perfumy.
Jak ubierać się do pracy w banku lub urzędzie?
Jeśli pracujesz w banku lub urzędzie, Twój ubiór może podlegać wytycznym określonym w regulaminie. Zwłaszcza w pierwszym przypadku firmowy dress code jest jasno określony. Mężczyźni powinni zakładać garnitury, kobiety garsonki lub zestaw składający się ze spódnicy i koszuli. Ubiór musi być dobrze dopasowany, niedopuszczalne są zbyt obcisłe ani zbyt luźne elementy garderoby. Panie powinny zakładać proste spódnice do wysokości trochę nad kolano lub do połowy łydki, a także koszule wizytowe o prostym, pozbawionym ozdobników kroju. Obowiązkowym elementem garderoby kobiet pracujących w banku są również matowe rajstopy lub pończochy, a także stabilne czółenka na niskim obcasie. Odzież powinna być utrzymana w stonowanej kolorystyce – dopuszczalna jest biel, granatowy i czerń. Urzędy są pod tym względem mniej radykalne, jednak coraz więcej placówek opracowuje własne regulaminy dotyczące ubioru.
Jak ubierać się stosownie do zawodu kreatywnego?
Pracownicy agencji reklamowych, mediów czy branży związanej ze sztuką, nie mogą narzekać na firmowy dress code. W tym przypadku można sobie pozwolić na dowolność ubioru, a nawet na pewną nonszalancję. Stylizacja może podkreślać indywidualność pracownika, dlatego dozwolone są nawet jaskrawe kolory czy fantazyjne elementy garderoby. Uprawiając kreatywny zawód możesz codzienne zakładać inny strój. Nikomu nie będzie przeszkadzało, jeśli w poniedziałek założysz tunikę i legginsy, w środę elegancki kombinezon, a w piątek jeansy i bawełnianą koszulkę. Jeszcze większą wolność wyboru mają pracownicy IT – w tym sektorze najważniejszy jest luz i komfort, dlatego niezbędnym zestawem każdego programisty jest flanelowa koszula, T-shirt, i spodnie z miękkiego materiału. Pamiętaj jednak, że swoboda ubioru nie daje zezwolenia na wulgarny czy niechlujny wygląd w miejscu pracy.
Co zakładać do pracy w szkole lub w handlu?
Zarówno nauczyciele, jak i ekspedienci czy przedstawiciele handlowi, muszą stosować się do jednej zasady – ubiór musi być schludny i dobrze dobrany do sylwetki, a zarazem powinien zapewniać swobodę ruchów. Jak się ubierać stosownie do zawodu? Tu dozwolone są zarówno miękkie swetry, tuniki i luźne spodnie, jak i elegancki strój wizytowy – ten ostatni pod warunkiem, że nie krępuje ruchów. Stylizacja nie powinna odwracać uwagi od tego, co masz do powiedzenia ani podważać Twojego profesjonalizmu.