Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym może być spełniony na różne sposoby. Wiele zależy od tego, czy podatnik woli się rozliczać w formie papierowej, czy wybiera e-Deklaracje. Znaczenie ma też to, ile czasu może na to poświęcić i jakie koszty planuje w związku z tym ponieść. Przedstawiamy kilka sposobów na złożenie zeznania podatkowego.
Przesłanie formularza PIT przez internet, czyli e-Deklaracje
Najłatwiejszy sposób rozliczenia polega na wypełnieniu zeznania w wersji elektronicznej. Można do tego wykorzystać darmowe programy, których zadaniem jest przeprowadzenie podatnika przez wszystkie pola deklaracji, udzielenie mu informacji niezbędnych do jej wypełnienia oraz obliczenie potrzebnych kwot. Dzięki temu można szybko uzupełnić e-Deklaracje i natychmiast przesłać je do Ministerstwa Finansów. Cały proces może trwać nawet 5 minut. Następnie podatnik powinien dostać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli dowód na to, że złożył swoje zeznanie w terminie przewidzianym przez ustawodawcę.
Co ważne, tego typu programy często umożliwiają zapisywanie złożonych deklaracji i archiwizowanie ich, dzięki czemu można do nich zajrzeć zawsze, kiedy jest to konieczne. Wystarczy tylko mieć połączenie z internetem.
Osobiste dostarczenie deklaracji do urzędu skarbowego
Zanim można było składać e-Deklaracje, wiele osób wybierało właśnie tę formę rozliczania się z fiskusem. Nadal niektórzy składają swoje formularze PIT osobiście w urzędzie skarbowym. Tym samym mogą skorzystać z opcji wstępnego sprawdzenia poprawności swoich deklaracji.
Wybierając ten sposób, należy jednak mieć na uwadze, że im bardziej zbliża się ostateczny termin złożenia zeznania, tym większe kolejki będą w urzędach. Czekanie w nich może być czasochłonne, podobnie jak pokonanie drogi do urzędu. W niektórych placówkach można już składać rozliczenie, wrzucając PIT do automatu i pobierając UPO. Nie jest to jednak rozwiązanie stosowane w każdym urzędzie.
Poczta – alternatywa dla urzędu
Nie każdy ma ochotę na wizytę w urzędzie skarbowym, zwłaszcza jeśli nie znajduje się on w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli podatnik mimo to, chce złożyć deklarację w formie papierowej, może to też zrobić wybierając się na pocztę. Tam może nadać PIT listownie – najlepiej jako przesyłkę poleconą z nadaniem odbioru, ponieważ można wtedy pozyskać dowód nadania listu. Podatnik będzie jednak musiał ponieść w związku z tym opłaty pocztowe. Poza tym, podobnie jak w przypadku osobistego dostarczenia formularza, powinien wziąć pod uwagę kolejki – czekanie w nich może zabrać wiele czasu.
Z nadaniem deklaracji listownie wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia – terminu. W tym przypadku liczy się data nadania formularza, znajdująca się na stemplu pocztowym, a nie data dostarczenia przesyłki przez pocztę.
Zeznanie złożone w urzędzie można wstępnie sprawdzić na miejscu, e-Deklaracje można wypełnić poprzez system, który weryfikuje ich poprawność, ale rozwiązanie, które zakłada listowne nadanie formularza PIT, nie przewiduje takiej możliwości. Warto o tym pamiętać, wybierając swój sposób rozliczenia.
Podsumowując.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc rozliczenie PIT przez internet online lub pobierając Program i rozliczając na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
>>> Rozlicz PIT i wypełnij e-deklaracje przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<
Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info