Amerykańska giełda papierów wartościowych stanowi jeden z największych rynków finansowych na świecie. Z tego powodu budzi ona spore zainteresowanie wśród inwestorów – oto kilka kluczowych informacji na temat dostępności handlu na NYSE.
Giełda amerykańska w liczbach
W 2023 roku kapitalizacja nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE), czyli łączna wartość notowanych spółek, przekroczyła już 22,5 biliona dolarów, okresowo docierając nawet do wartości 25 bln. Według badania przeprowadzonego przez agencję Gallup w 2022 roku aż 58% obywateli USA inwestuje na rodzimej giełdzie. To znacznie wyższy współczynnik niż w innych krajach – tak wysoka wartość wiąże się właśnie m.in. z ogromną kapitalizacją, jak również sporą liczbą notowanych spółek. Aktualnie na giełdzie znajduje się ok. 3 tys. firm, które pochodzą zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i innych krajów.
Za datę otwarcia amerykańskiej giełdy uznaje się rok 1792 lub 1817. Jest to jeden z pierwszych publicznie dostępnych rynków kapitałowych, który miał spory wpływ na rozwój kapitalizmu oraz współczesnego systemu finansowego. Z tego względu giełda amerykańska jest oferowana przez praktycznie wszystkie podmioty oferujące handel instrumentami finansowymi. Jednym z wielu przykładów na polskim rynku jest duński bank Saxo z własną platformą inwestycyjną.
Godziny otwarcia NYSE
Chcąc inwestować na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami na temat jej funkcjonowania. Spore znaczenie dla inwestorów będą mieć m.in. sesje giełdowe. Otwarty handel jest dostępny między 9:30 a 16:00 czasu lokalnego, czyli EST. W Polsce są to godziny od 15:30 do 22:00. Trzy godziny przed otwarciem oraz cztery godziny po zamknięciu trwa dodatkowo sesja „wczesna” i „późna”, które charakteryzują się ograniczoną dostępnością. Handel w tych godzinach jest otwarty głównie dla instytucji – inwestorzy prywatni mogą wykonywać transakcje jedynie między 9:30 a 16:00 EST. Godziny są dodatkowo ograniczone dzień przed Świętem Niepodległości (4 lipca), dzień po Święcie Dziękczynienia (pod koniec listopada) oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.
W jakie dni giełda amerykańska nie działa?
Podobnie jak zdecydowana większość giełd na świecie, NYSE zamyka handel w weekendy. To jednak nie wszystko – wykonywanie transakcji jest niedozwolone również w święta. Spora część z nich to rocznice zdarzeń związanych bezpośrednio z USA, a niektóre mają ruchomą datę. Warto zatem zapoznać się z kalendarzem – dzięki temu będzie można uniknąć różnych zaskoczeń związanych z obrotem akcjami.
Dokładną listę dat można znaleźć na stronie NYSE. Święta, w których giełda amerykańska nie działa, to:
- Nowy Rok;
- dzień Martina Luthera Kinga (3. poniedziałek stycznia);
- Dzień Prezydentów (3. poniedziałek lutego);
- Wielki Piątek (2 dni przed Wielkanocą);
- Memorial Day (święto pamięci o poległych żołnierzach amerykańskich, obchodzone w ostatni poniedziałek maja);
- Dzień Wyzwolenia (Juneteenth, 19 czerwca);
- Dzień Niepodległości (4 lipca);
- Labor Day (amerykański odpowiednik Święta Pracy, pierwszy poniedziałek września);
- Święto Dziękczynienia (czwarty czwartek listopada);
- Boże Narodzenie (25 grudnia).
Jeśli jedno ze świąt o ustalonej dacie wypada w weekend, zamknięcie giełdy przypada na najbliższy poniedziałek lub piątek. W efekcie handel na NYSE trwa średnio przez 252 dni w roku.