Jak inwestować w swoje finanse? Oto porady dla początkujących

Nie da się ukryć, że każdy z nas chciałby inwestować, a jednocześnie nie ponosić żadnego ryzyka. Jak rozpocząć skuteczne inwestowanie? Przede wszystkim od przeanalizowania budżetu domowego, bo dzięki temu sprawdzimy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel.

Mamy to szczęście i udało się nam zaoszczędzić – nie ważne jak, np. czy zamiast wysokoprocentowych pożyczek wybraliśmy szybkie pożyczki w pozyczkaplus.pl, czy zaczęliśmy odkładać „do skarpety” wszystkie nadwyżki. Mamy nadprogramowe finanse i to się liczy! To dobra okazja, żeby skończyć z deklaracjami i realnie zacząć inwestować nawet niewielkie sumy.

Konto oszczędnościowe – na dzień dobry

To, z jakiej metody będziemy korzystać, w dużej mierze zależy od naszych oszczędności oraz zysku, który chcielibyśmy osiągnąć. Na początek, jeśli nie posiadamy zbyt dużo wolnych środków, zainwestujmy w konto oszczędnościowe. Zysk z tego jest raczej niewielki, ale za to zachowany sumę, którą udało się uzbierać, i będziemy mieli swobodny dostęp do tych środków. Każdego miesiąca możemy przelewać na konto oszczędnościowe określoną kwotę, a gdy uda nam się zgromadzić pokaźną sumę, pomyślmy o innej formie inwestowania.

Lokata bankowa – dla średniozaawansowanych

Jest to produkt bankowy, dzięki któremu możemy zwiększyć nasze oszczędności i to bez ponoszenia większego ryzyka. Oprocentowanie lokat w dużej mierze zależy od banku – może być stałe przez cały okres trwania umowy, ale i zmienne. Obecnie lokaty są oprocentowane w granicach od 0,1 do 4%. Co ważne, inwestować można już od 100 zł w górę. Zanim jednak wybierzemy konkretną lokatę, warto skorzystać z internetowych porównywarek lokat i rankingów tego typu produktów.

Obligacje – level dla przedsiębiorczych

A co w sytuacji, gdy konta oszczędnościowe lub lokaty przestają nam wystarczać? W takim razie wypróbujmy obligacje, czyli tzw. papiery wartościowe, które w momencie zakupu uprawniają nas do uzyskiwania stałego dochodu w formie odsetek od umownego kapitału oraz jego zwrotu w określonych z góry terminach. Wyróżniamy obligacje: skarbowe – emitowane przez Skarb Państwa, komunalne – emitowane przez samorządy, oraz korporacyjne, które emitowane są przez prywatne podmioty. Ryzyko inwestycji zależy od wybranego rodzaju obligacji (od tego, kto je emituje – najbezpieczniejsza jest inwestycja w obligacje skarbowe).

Fundusze inwestycyjne – kolejny sposób na zarobek

Nie trzeba być wybitnym inwestorem, by móc zarabiać na rynku finansowym. Wystarczy zainwestować, np. w fundusze inwestycyjne. Dostępnych jest ich kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych – są akcyjne, obligacyjne czy hybrydowe. Zarządzanie inwestycją można w takim przypadku zlecić ekspertom z towarzystwa funduszy inwestycyjnych, by ograniczyć ryzyko inwestycji w fundusze.

Wiedząc już jak możemy inwestować, nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć działać! Pamiętajmy, że pozwoli nam to zrealizować swoje plany i marzenia – a co najważniejsze, cieszyć się dodatkową gotówką na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here