Nie trzeba być psychologiem pracy, by zdawać sobie sprawę z tego, że pod czujnym okiem szefa każdy zatrudniony działa bardziej efektywnie. Całkowity brak kontroli może rozleniwić nawet najbardziej ambitnego pracownika. Z drugiej strony, nadmiar ingerencji ze strony kadry kierowniczej może być zbyt stresujący dla zatrudnionych. Trzeba też uważać na to, by nie łamać praw pracowniczych.

Jak kontrolować pracowników skutecznie i zgodnie z prawem? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Monitoring przestrzeni

Powszechnym i bardzo efektywnym sposobem na monitorowanie pracy jest system dozoru oparty o kamerę i czujniki. Aktualnie nie trzeba budować zaawansowanych sieci – wystarczy dobrze skonfigurowana kamera wysyłająca dane za pośrednictwem routera i przeglądarka internetowa, w której można śledzić obraz. Mowa o nowoczesnych kamerach IP, które znakomicie nadają się do szybkiego stworzenia monitoringu.

Kamery mogą mieć też opcje tworzenia map ciepła, reakcji na przekroczenie linii czy wykrywania ruchu. Dzięki temu doskonale sprawdzają podczas zabezpieczenia mienia i umożliwiają sprawdzanie efektywności pracy. Na przykład mapa ciepła wskaże miejsca, w których zarejestrowane osoby przebywały najczęściej w trakcie całego nagrania. Naturalnie, obraz z kamery będzie też znakomitym dowodem na ewentualną kradzież dokonaną przez pracownika lub klienta.

Monitoring komputerów

Jak kontrolować pracowników? W przypadku wykonywania zawodowych obowiązków na komputerze, ważniejszy od kamer okaże się monitoring urządzeń. Pracodawca może stosować zdalne monitorowanie czynności wykonywanych na komputerze. Takie rozwiązanie pozwala na bieżące śledzenie tego, co robi pracownik. Obraz z komputera może być też rejestrowany, a następnie wykorzystywany podczas wskazywania błędów czy jako dowód na niedopełnianie obowiązków.

Monitoring komputerów stosuje się najczęściej w korporacjach. A co z małymi firmami? W tym wypadku można postawić na programy rejestrujące czas pracy oraz aktywność w poszczególnych aplikacjach. Działające w tle oprogramowanie może np. sprawdzić jak wiele czasu zatrudniony spędza aktywnie na Facebooku.

Ponadto w ramach kontroli nad pracownikami, pracodawca może uruchamiać i sprawdzać komputery wykorzystywane przez zatrudnionych. Pracodawca ma dostęp do wszystkich służbowych plików, programów i maili. Powinien jednak uważać na to, by nie zaglądać do treści prywatnych, które mogą znaleźć się na skrzynce pocztowej czy na dysku. Byłoby to działanie niezgodne z prawem.

W ramach bieżącej kontroli bez dodatkowego oprogramowania można zastosować też prosty trik polegający na otwarciu wcześniej zamkniętych okien w przeglądarce internetowej. Wystarczy nacisnąć na klawiaturze ctrl+shift+t, a Chrome lub Firefox włączą wcześniej zamknięte strony. Niektórzy pracodawcy wykorzystują ten skrót, by sprawdzić, czy przed chwilą pracownik nie przeglądał np. stron z memami.

Granice kontrolowania pracowników

Jak kontrolować pracowników? Pracodawca ma dość duże prawa i wiele możliwości technicznych. W grę wchodzi zarówno monitoring, jak i „prześwietlanie” służbowych urządzeń elektronicznych. W każdym wypadku jednak trzeba mieć na uwadze dobra osobiste i godność pracowników. Kamery nie mogą naruszać sfery prywatnej. To samo dotyczy monitoringu komputerowego. Nawet jeśli zdarzy się, że pracodawca otworzy prywatne zdjęcia czy wiadomość, wszelkie informacje musi zachować dla siebie. Przede wszystkim jednak powinien unikać takiej sytuacji.

Ponadto błędem wielu zatrudniających jest utajnianie systemów kontroli. Z prawnego punktu widzenia najbezpieczniej jest jasno przedstawić pracownikom, jakie formy dozoru są stosowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here