Jak maszyny CNC zmieniły się na przestrzeni lat

Nie każdy wie, że pierwowzory maszyn CNC pojawiły się już na przełomie XVIII i XIX wieku. W tym czasie na świecie zachodziły bardzo duże przemiany gospodarcze, a pierwszą maszyną, która wtedy powstała, była maszyna parowa. Była ona preludium do innych rewolucyjnych rozwiązań, które pojawiły się w następnych latach. Można śmiało stwierdzić, że ówczesne wynalazki przyczyniły się do powstania maszyn sterowanych automatycznie, do których mamy dostęp dzisiaj.

Poznaj początki historii maszyn CNC

W okresie rewolucji przemysłowej rozwój maszyn do produkcji odbywał się w naprawdę zawrotnym tempie. Pierwsze były maszyny przemysłowe, które zyskały ogromną popularność na początku XIX wieku. Choć cały proces rozwoju tychże urządzeń był dość czasochłonny, zdecydowanie zwiększyły one efektywność produkcji.

Przełomowy moment nastąpił w 1805 roku, kiedy to Joseph Marie Jacquard, który był francuskim wynalazcą, zbudował urządzenie do wiązania sieci. Praca tej maszyny opierała się na kartach dziurkowanych, uznawanych dziś za prototyp nośnika danych. Miała ona wielki potencjał, dlatego zaczęto poszukiwać dla niej kolejnych zastosowań, które szybko zostały wskazane. Maszynę zaczęto stosować również w przemyśle włókienniczym. Siemion Korsakow, rosyjski konstruktor zaproponował zaś, by dziurkowane karty wykorzystać także do zapisywania oraz gromadzenia danych. Na jego koncepcji oparta została konstrukcja prototypu pierwszego komputera, dzięki czemu w 1837 roku powstała maszyna analityczna. Twórcą pierwszego komputera był angielski mechanik Charles Babbage.

Karta dziurkowana była używana jeszcze przez wiele lat, aż do 1887 roku, w którym Herman Hollerith, amerykański inżynier stworzył nowy rodzaj karty. Po raz pierwszy użyto jej trzy lata później podczas powszechnego spisu ludności. Wynalazek ten skłonił Holleritha do dalszego działania na rzecz rozwoju maszyn analitycznych. Postanowił więc założyć Tabulating Machine Company, a w 1924 roku nastąpiła fuzja, w wyniku której powstało IBM, czyli International Business Machines Corporation. Jest to najstarszy koncern produkujący komputery, który działa do dzisiaj.

Co przyniósł wiek XX?

Jesteśmy już w XX wieku, kiedy to produkcja kart dziurkowanych najnowszej technologii sprawdza się świetnie i jest wykorzystywana na całym świecie. Rok 1928 przynosi ich standaryzację – otrzymują dedykowane wymiary, czyli 187,3 mm x 82,5 mm. Pracę nad kartami przerwano, gdy wybuchła II wojna światowa. Po jej zakończeniu prace wznowiono, a z końcem lat 40. XX wieku powstała pierwsza obrabiarka oraz tranzystor, które wykorzystywały jej działanie. Urządzenia te szybko zostały wprowadzone do fabryk, gdzie stały się elementami centrów obróbki.

Kolejna gwałtowna zmiana miała miejsce w 1958 roku. W tym roku zaczęto stosować w obrabiarkach mikrokomputery, co niewątpliwie przyczyniło się do stworzenia maszyn CNC podobnych do tych, z jakimi mamy styczność dzisiaj. Rok 1963 przyniósł zaś nowe rozwiązanie, jakim był program Sketchpad stworzony przez Ivana Sutherlanda. Z jego pomocą można było wyświetlać funkcję urządzenia, zatem był to swego rodzaju prototyp interfejsu.

Na koniec warto wspomnieć, że jednym z większych wynalazków w tamtym czasie była mysz komputerowa, która jest dzisiaj dla nas standardowym wyposażeniem każdego komputera. Znacząco ułatwiła ona pracę operatorów i obsługę wszystkich programów. Nowym nośnikiem danych stały się z kolei taśmy magnetyczne. Ostatnią kwestią wartą zaznaczenia jest rozwinięcie maszyn CNC w obszarze komputerowego oprogramowania. Sprawiło ono, że obsługa urządzeń stała się znacznie prostsza.

Więcej porad z dziedziny CNC i automatyki przemysłowej znajedziesz na https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here