Nawet jeśli nie bierzesz udziału w typowym korporacyjnym „wyścigu szczurów”, zapewne od czasu do czasu chodzisz na kursy i szkolenia, a może nawet podejmujesz studia podyplomowe, aby być o dwa kroki przed konkurencją. Często doszkalanie wynika z ambicji i wewnętrznej motywacji, innym razem wymaga tego stanowisko – zwłaszcza jeśli pracujesz w sektorze medycznym, pedagogicznym, finansowym czy prawnym. Oczywiście wiedzy nigdy za wiele. Dzięki niej możesz zdobyć awans, przebranżowić się lub prowadzić własną firmę. Ale jak mieć energię na naukę po pracy?

Zjedz wartościowy posiłek

Po ośmiu, dziesięciu godzinach za biurkiem lub w ciągłym ruchu jesteś zbyt zmęczony, by otworzyć książkę czy przygotować prezentację. Aby Twój organizm dotrzymał kroku ambicji, zjedz posiłek regeneracyjny, dzięki któremu zyskasz siły do kolejnego zadania. Postaraj się by Twoja obiadokolacja nie była zbyt ciężka, a jednocześnie zawierała składniki sprzyjające wysiłkowi umysłowemu. Twoim największym sprzymierzeńcem jest magnez, biopierwiastek odpowiedzialny za funkcjonowanie układu nerwowego, w tym pamięć i koncentrację. Dobrym źródłem tego cennego minerału są ryby, kasza gryczana, rośliny strączkowe, gorzka czekolada (i kakao), płatki owsiane i banany. Możesz też przygotować zdrową przekąskę do pogryzania w czasie nauki – pestki słonecznika i dyni zawierają białko oraz żelazo, które postawią Cię na nogi mimo zmęczenia.

Zrób sobie drzemkę, zrelaksuj się

Jak mieć energię na naukę po pracy, skoro Twój organizm musi pracować cały czas na wysokich obrotach? Postaraj się zwolnić – oderwij wzrok od komputera, zaczerpnij świeżego powietrza, popatrz na zielony park i rozciągnij mięśnie. Nie lekceważ znaczenia krótkich drzemek – już 20 minut snu wystarczy, by usprawnić pracę mózgu, a także pobudzić ośrodki odpowiedzialne za kreatywność i uczenie się. Choć doba zwykle jest za krótka, w miarę możliwości nie kładź się zbyt późno (idealnie byłoby o 22.30), a przed snem wyjdź na krótki spacer i przewietrz sypialnię.

Sięgnij po suplementy

Jak mieć energię na naukę po pracy?  Jeśli stołujesz się na mieście i nie zawracasz sobie głowy pełnowartościowymi posiłkami, Twoja dieta bynajmniej nie sprzyja zdobywaniu wiedzy. Możesz wówczas skorzystać z suplementów witamin i minerałów, które pokryją niedobory i usprawnią funkcjonowanie organizmu. W okresie jesiennym sięgaj po witaminę D, która ma istotny wpływ na odporność, a także pracę układu nerwowego i mięśni. Z pewnością nie trzeba Ci przypominać, jak ważny dla osób uczących się jest magnez – ale czy wiesz, że duża ilość kawy i stres drastycznie obniżają jego poziom w organizmie? Aby temu zapobiec przyjmuj magnez z witaminą B6, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka. Jeśli przygotowujesz się do ważnych egzaminów, zapytaj w aptece o preparaty z żeńszeniem, lecytyną i miłorzębem japońskim. Dzięki nim nie tylko usprawnisz pamięć i koncentrację, ale i będziesz bardziej odporny na stres.

Ćwicz mózg

Mózg ma trochę wspólnego z mięśniami – rozwija się pod wpływem treningu. To oznacza, że możesz aktywnie wspierać swój umysł i przygotować go do nowych wyzwań. Ćwiczenia oddechowe i medytacja to minimum, dlatego jeśli chcesz przyswajać wiedzę niczym ambitny nastolatek, wypróbuj neurobik – fitness mózgu polegający na postępowaniu wbrew codziennej rutynie (np. jedź do pracy inną trasą niż zwykle). Jeśli masz do przyswojenia sporo nowej treści, w wielu przypadkach możesz wspomóc się mnemotechniką – metody takie jak pałac pamięci, łańcuch skojarzeń czy system rysunkowy pozwolą Ci uporządkować informacje w taki sposób, aby były łatwiejsze do zapamiętania.

Podsumowanie

Jak mieć energię do nauki po pracy bez hektolitrów energy drinków i dzbanków kawy? Pamiętaj, że Twój mózg źle znosi zarówno nudę, jak i nieustanny wysiłek. Nie zmuszaj go do wytężonej pracy bez chwili odpoczynku i niezbędnych składników odżywczych. Możliwości przerobowe i sprawność intelektu są w dużej mierze efektem tego, jak traktujesz swój organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here