Na widok swojego szefa zaczynasz odmawiać modlitwę? A może chcesz zawiesić na drzwiach jego gabinetu ostrzegawczą tabliczkę „uwaga, zły szef”? Niestety, te zabiegi bynajmniej nie pomogą Ci naprawić atmosfery w pracy, gęstej od złośliwości, ostrego tonu rozkazującego i krzyków. Najprościej byłoby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, albo chociaż zmienić pracę. Ale toksyczny szef zdarza się wszędzie – zarówno w międzynarodowej korporacji, jak i małej agencji marketingowej czy restauracji. Jeśli nie jesteś gotowy do założenia własnej firmy ani nie masz zadatków na freelancera, musisz wiedzieć jak radzić sobie z trudnym szefem.

Wypełniaj swoje obowiązki bez zarzutu

Poczucie władzy często przeradza się w chorobliwe dążenie do zdyskredytowania pracy podwładnych. Szef lubi ośmieszać Twoje raporty na forum albo głośno podważa Twoje kompetencje? Możesz odebrać mu tę „przyjemność” jeśli będziesz pracować w pełni efektywnie, unikając rażących błędów i zbędnych przerw na prywatne rozmowy ze współpracownikami. Przestrzegaj terminów i w razie konieczności uzupełniaj wiedzę potrzebną do wykonywania powierzonych zadań. Pamiętaj, że szef może monitorować Twoją obecność w sieci, dlatego w pracy nie korzystaj z Internetu bez potrzeby, zwłaszcza w celach rozrywkowych.

Nie daj się wykorzystywać

Jak radzić sobie z trudnym szefem, który wciąż wymaga od Ciebie pracy za friko? Jeśli choć raz weźmiesz darmowe nadgodziny albo przeznaczysz urlop wypoczynkowy na pracę, Twój szef zakwalifikuje Cię nie jako profesjonalistę, ale jako ofiarę, która dobrowolnie godzi się na złe traktowanie. Najlepiej od początku konsekwentnie odrzucaj wszystkie propozycje wykraczające poza obowiązki regulowane kodeksem pracy – tylko wtedy zdobędziesz szacunek szefa, jeśli sam będziesz szanował swój czas i prawo do wypoczynku. Uwaga – jeśli notorycznie zostajesz po godzinach, bo tracisz czas na zbędne rozmowy czy przeglądanie Internetu – szef może łatwo dowieść, że Twoje roszczenia co do dodatkowego wynagrodzenia lub oddania nadgodzin są bezzasadne.

Uważaj na zauszników szefa

Nawet jeśli cały Twój zespół nie znosi szefa, nie daj się wciągać w dyskusje o nim – w grupie zawsze znajdzie się ktoś, kto chętnie doniesie przełożonemu o niezbyt pochlebnych opiniach wydawanych przez innych pracowników. Postaraj się nie obgadywać, nie złorzeczyć i nie podważać autorytetu szefa, a swoim rozżaleniem możesz podzielić się z przyjacielem niezwiązanym z firmą. Rozmowy w czasie przerwy skieruj raczej na neutralne tematy typu sport, hobby czy ostatni mecz piłki nożnej.

Współpracuj z ważną osobą w firmie

Aby lepiej wiedzieć, jak radzić sobie z trudnym szefem, znajdź pracownika mającego  dobry kontakt z Twoim przełożonym, np. kierownika działu. Spróbuj nawiązać z tą osobą bliższe relacje, wówczas łatwiej dowiesz się, jakie standardy panują w firmie, czego szef od Ciebie oczekuje i co ma Ci do zarzucenia. Taki pośrednik może złagodzić napięte stosunki pomiędzy szefem a Tobą, zwłaszcza jeśli sam zobaczy, że wykonujesz swoje obowiązki bez zastrzeżeń.

Oddzielaj pracę od życia prywatnego

Toksyczny szef przenosi problemy z życia rodzinnego do pracy, wyładowując złość na swoich podwładnych albo szukając u nich pocieszenia. Nie daj się wciągać w opowieści o zdradzającej żonie czy niewdzięcznych dzieciach, nie pozwól także, by szef ingerował w Twoje życie prywatne. Może Ci się wydawać, że w ten sposób zbudujesz nić porozumienia, jednak wówczas szef będzie miał nad Tobą jeszcze większą kontrolę. Wspólne wyjścia po pracy czy uczestniczenie w imprezach rodzinnych mogą wywołać kolejne nieporozumienia.

Jak radzić sobie z trudnym szefem? Przede wszystkim nie ulegaj jego nastrojom. Postaraj się zachować spokój w każdej sytuacji – podnoszenie głosu czy przepychanki słowne jedynie podsycą konflikt. Jeśli mimo stuprocentowej wydajności i należytej staranności wciąż słyszysz niepochlebne opinie o swojej pracy, puść uwagi szefa mimo uszu, ale aktywnie rozglądaj się za nową pracą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here