Jaki jest idealny pracownik? Każdy szef chciałby mieć zespół składający się z osób, które przez 24 godziny na dobę myślą tylko o pracy i potrafią się jej poświęcić ponad przewidziany w umowie czas. A gdy już pracują, robią to na sto procent, rezygnując z dłuższych przerw. Gorzej, gdy ten sam model uznaje za właściwy również pracownik. Taki tryb życia nie jest zbyt zdrowy ani satysfakcjonujący. Jak to zmienić? Jak walczyć z pracoholizmem?
Jak rozpoznać pracoholika?
Zanim zaczniesz walczyć z pracoholizmem, warto upewnić się, że faktycznie Twoje zachowanie podchodzi pod to pojęcie. Czym więc charakteryzuje się typowy pracoholik? Naturalnie najlepiej znaną cechą osób z tą przypadłością jest spędzanie bardzo dużej ilości czasu w pracy. Jednak sama liczba godzin to nie wszystko. Ważniejsza jest bowiem motywacja. Dlaczego zajmujesz się pracą w tak dużych ilościach? Czy dlatego, że zmusza Cię do tego sytuacja finansowa lub szefostwo? Jeśli tak, to niekoniecznie musisz być pracoholikiem. Modelowy pracoholik jest bowiem motywowany przede wszystkim wewnętrznie. Czuje wewnętrzny przymus pracy, nawet, gdy inni zachęcają go do odpoczynku. Jeżeli pracoholik nie oddaje się zawodowym obowiązkom, zaczyna odczuwać silny stres i poczucie winy oraz inne negatywne emocje.
Przede wszystkim dystans do pracy
Jeżeli rozpoznałeś w sobie pracoholika, czas coś z tym zrobić. Dlaczego? Ponieważ prawdopodobnie Twoje uzależnienie Ci szkodzi, choć może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę. Jeżeli praca sprawia Ci przyjemność, to w porządku. Ale bardzo możliwe, że jest tylko unikaniem stresu, który czujesz, gdy nie pracujesz. W takim wypadku musisz zadać sobie pytanie, jak walczyć z pracoholizmem?
Przede wszystkim powinieneś dążyć do tego, by nabrać dystansu do pracy i nauczyć się odpoczywać. Nie jest to łatwe, ale osiągalne, gdy trochę się postarasz. Przede wszystkim jest to kwestia treningu umysłu i przyzwyczajenia. Staraj się powoli wprowadzać do swojego życia regularne okresy czasu wolnego. Niech będą to przynajmniej niepracujące weekendy, a najlepiej także wolne wieczory. W takim czasie odcinaj się od pracy tak bardzo jak to możliwe. Nie sprawdzaj maili, nie korzystaj z firmowego telefonu, nie oddawaj się wypoczynkowi polegającemu na planowaniu kolejnych dni pracy… Rób coś co lubisz i spędzaj czas z bliskimi. Z czasem nauczysz się wypoczywać. Zaczniesz doceniać czas wolny i czerpać prawdziwą przyjemność z relaksu.
Osoby, które potrafią się zdystansować do pracy czerpią z życia więcej satysfakcji, rzadziej wpadają w depresję i mają mniej innych problemów zdrowotnych.
Więcej sportu
Idea odpoczynku od pracy jest taka, by nie robić niczego, co się wiąże z życiem zawodowym. Ponadto warto unikać innych zobowiązań, np. szkoleń czy pracy dodatkowej. Jak walczyć z pracoholizmem? Robiąc rzeczy, które aktywizują Cię w zupełnie inny sposób. Najlepiej odpoczniesz od pracy umysłowej, gdy zaczniesz się ruszać. Co powiesz na to, by trochę pobiegać lub zacząć chodzić na siłownię? Jeżeli doskwiera Ci złe samopoczucie a nawet zauważasz objawy depresji, szczególnie wskazane jest bieganie, gdyż pomaga ono w podnoszeniu poziomu oksytocyny.