Jak znaleźć pracę po studiach humanistycznych? To pytanie, które stawia sobie wielu młodych ludzi orientujących się, że czas edukacji właśnie się kończy i będzie trzeba zmierzyć się z bezwzględnym rynkiem. Na kierunki humanistyczne trafia ponad dwa razy więcej osób niż na studia techniczne. To oznacza dużą konkurencję. A co może robić absolwent filologii, socjologii czy stosunków międzynarodowych?
Nie jest tajemnicą, że większość osób nie pracuje w wyuczonym zawodzie. W przypadku studiów humanistycznych jest to szczególnie widoczne. Często trudno byłoby znaleźć pracę związaną ściśle z danym kierunkiem (nie licząc kariery naukowej na uczelni), dlatego punktem wyjścia powinny być umiejętności miękkie, które są typowe dla większości humanistów.
Praca w kadrach i obsługa klienta
Jak znaleźć pracę po studiach humanistycznych? Polegaj na atutach bardziej ogólnych niż ścisła wiedza zdobyta na kierunku. W każdym stereotypie jest ziarno prawdy, a przyjęło się, że inżynierzy są raczej zamknięci i mało kontaktowi. Humaniści przeciwnie – lepiej radzą sobie z komunikacją międzyludzką, dobrze odnajdują się w nowym środowisku i są bardziej elastyczni. Takie kwalifikacje pomagają podczas pracy z ludźmi, np. w roli rekrutera pozyskującego nowych pracowników dla firm. To samo dotyczy kontaktów z klientami. Stereotypowy humanista doskonale odnajdzie się w roli skutecznego sprzedawcy, doradcy czy przedstawiciela handlowego.
Praca w marketingu
Doskonałą opcją dla kreatywnego humanisty będzie również kariera w branży marketingowej. Możesz szukać zatrudnienia w agencjach lub działach marketingowych dużych i małych firm. Zajmiesz się tworzeniem scenariuszy reklamowych, planowaniem kampanii, obsługą social media albo prowadzeniem blogów. Zaletą pracy w branży marketingowej jest duża różnorodność – klienci z różnych branż, odmienne kampanie i czasem dość nietypowe zadania.
Działalność polityczna
Dobrą odpowiedzią na pytanie o to jak znaleźć pracę po studiach humanistycznych jest również działalność polityczna. Parlament jest pełen historyków, politologów i socjologów, a osoby po kierunkach technicznych są wyjątkami. Karierę warto rozpoczynać już w strukturach uczelnianych – np. samorządu studenckiego. Potem można zapisać się do partii oraz kandydować w lokalnych wyborach.
Praca w szkole
Naturalnie, po studiach humanistycznych można pracować w szkole, o ile studiowałeś kierunek zgodny z jednym z przedmiotów. Niezbędne będzie też ukończenie specjalizacji nauczycielskiej. Praca w szkole to długie wakacje, ale też duża odpowiedzialność. Jedni uważają, że nauczyciele mają zbyt łatwo, inni że to jeden z najcięższych zawodów. Wiele zależy od predyspozycji. Jeśli potrafisz pracować z młodzieżą lub dziećmi, to dydaktyka może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Własny biznes
Niezależnie od kierunku, każdy może założyć własny biznes. Właściciele przedsiębiorstw często zakładają firmy nie mające wiele wspólnego z kierunkiem studiów, który ukończyli. Nie brakuje też sławnych przedsiębiorców bez tytułu magistra. Innymi słowy, jeśli tylko masz dobry pomysł, to niezależną działalność na własną rękę na pewno warto wziąć pod uwagę.
A może kariera naukowa?
Jeśli na studiach czujesz się jak ryba w wodzie i Twój kierunek to Twoja życiowa pasja, odpowiedź na pytanie o pracę po studiach humanistycznych pojawia się sama – jako przedłużenie studiów. Kariera naukowa to idealne wyjście dla osób, które są żywo zainteresowane danym kierunkiem i dobrze radzą sobie na studiach. Wbrew pozorom, doktorant czy późniejszy wykładowca nie musi mało zarabiać. Nawet na studiach humanistycznych można stosunkowo szybko osiągnąć poziom średniej krajowej, o ile tylko włożysz nieco wysiłku w pozyskanie grantów na swoją pracę.