Kredyt na samochód to coraz częściej korzystna opcja, dzięki której w krótkim czasie można cieszyć się z posiadania własnych „czterech kółek”. Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z bankiem, warto jednak poznać szczegóły takiej współpracy. Przedstawiamy czynniki, które musi wziąć pod uwagę każdy potencjalny kredytobiorca.

Kredyt samochodowy to kredyt celowy

Musisz wiedzieć, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że oferowany jest na preferencyjnych warunkach. Banki proponują niskie raty, wydłużają też czas trwania umowy, dzięki czemu zmniejszają się miesięczne koszty takiego zobowiązania. Pod tym względem kredyt celowy jest o wiele lepszy niż zobowiązanie na dowolny cel.

Należy jednak wiedzieć, że kredyt samochodowy wiąże się też z pewnym ograniczeniem. Kredytobiorca zobowiązuje się do udokumentowania wydatków, jakie poniósł z tytułu nabycia auta. Bardzo często środki finansowe nie trafiają na konto kredytobiorcy, ale bezpośrednio do sprzedawcy samochodu, a nowy właściciel pojazdu musi jedynie spłacać zaciągnięty kredyt zgodnie z jego warunkami.

Będziesz właścicielem samochodu

Ogromną zaletą kredytów samochodowych jest to, że kredytobiorca staje się od razu właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Może go więc wynajmować albo pożyczać. Taki samochód może być też inwestycją w celu rozwoju firmowej floty samochodowej.

To różnica, jeśli pod uwagę weźmiemy produkt konkurencyjny, jakim jest leasing. W przypadku podpisania umowy leasingowej leasingobiorca nie staje się właścicielem auta. Może nim być dopiero po spłaceniu ostatniej raty i wykupie pojazdu.

Poznaj całkowite koszty kredytu na samochód

Pamiętaj, że kredyt samochodowy obarczony jest kosztami z różnego tytułu. Uwagę zwracać trzeba nie tylko na wysokość miesięcznej raty, ale również dodatkowe opłaty. Do takich zalicza się między innymi prowizja, jaką bank pobiera za uruchomienie takiego zobowiązania czy opłaty, które należy ponieść w związku z ubezpieczeniem nabywanego pojazdu.

Banki bardzo często zarabiają też na dodatkowych produktach, które kredytobiorca nabywa w ramach podpisanej umowy kredytowej. Opłaty można ponosić na przykład z tytułu otwarcia i prowadzenia konta bankowego, które służyć będzie do spłacania miesięcznych rat.

Możesz liczyć na dodatkowe bonusy

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt samochodowy, muszą wiedzieć, że pod pisaniem umowy kredytowej z konkretnym bankiem należy porównać oferty różnych instytucji, które oferują taki produkt. Niektóre z nich oferują dodatkowy pakiet bonusów, z których korzystać może kredytobiorca.

To między innymi możliwość bezpłatnego serwisowania samochodu albo pakiety ubezpieczenia OC oraz AC w atrakcyjnej cenie. Banki współpracują również z partnerami biznesowymi, którzy oferują usługi przydatne kierowcom. Kredytobiorca może więc zyskać rabaty na zakupy na określonych stacjach benzynowych albo w sklepach z wyposażeniem, które poprawia komfort podróżowania autem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here