Lampa do biurka

Do efektywnej nauki potrzeba przede wszystkim chęci, lecz nie zapominajmy, że nawet największe mogą nie wystarczyć, gdy nie zapewnimy sobie do wkuwania odpowiednich warunków. Jednym z ważniejszych czynników jest dobór oświetlenia, które nie powinno rozpraszać i męczyć oczu, negatywnie wpływając na samopoczucie. Jak więc je dobrać, aby pomagało, a nie przeszkadzało w nauce?

Nic nie zastąpi naturalnego światła

Zacznijmy do tego, że najważniejsze jest światło naturalne, więc biurko postarajmy się ustawić jak najbliżej okna, frontalnie lub bokiem. Ma ono właściwości aktywizujące, a jego odpowiednie natężenie i barwa znakomicie poprawiają koncentrację, mobilizując do jeszcze wydajniejszej pracy. Po zmroku jednak, co zimą następuje bardzo szybko, musimy przestawić się na sztuczne światło, które powinno być jak najbardziej przyjemne, przypominające naturalne oświetlenie.

Oświetlenie miejscowe – jakie powinno być?

Podstawą jest oczywiście górne światło, ale poza nim musimy zainwestować w oświetlenie miejscowe, a łączne natężenie powinno wynosić około 500 luksów. Lampa do biurka musi zapewniać nie tylko odpowiednio mocne światło, bo również istotne jest to, aby była funkcjonalna – wyposażona w ruchome regulowane ramię. Ważna jest też odległość blatu od źródła światła. Dużo tu zależy od naszego wzrostu, ale przeważnie wynosi od 35 do 40 cm.

Barwa światła – jaka najlepsza do nauki?

Światło przybiera różne barwy, co najlepiej widać po słońcu, które czasem mocno i jaskrawie razi, a innym razem delikatnie zaznacza swoją obecność, jak ma to miejsce przed zachodem słońca. Sztuczne światło też ma takie właściwości i w zależności od aktywności, powinniśmy je dopasować, aby jak najlepiej nam służyło. Do nauki polecane jest pobudzające, zwiększające koncentrację białe, neutralne światło. Chociaż ciepła barwa oświetlenia wprowadza miły nastrój, to w czasie pracy naukowej należy się go wystrzegać, bo może usypiać.

Inne ważne parametry

Zwracajmy też uwagę na wskaźnik oddawania barw, który określany jest liczbą z przedziału od 1 do 100. Najwyższa wartość (100) oznacza, że kolory są idealnie odwzorowane, czyli dokładnie tak, jakby były oświetlone światłem słonecznym. Nasza lampka nie musi zapewniać aż tak maksymalnych parametrów, ale dobrze, aby wspomniany wskaźnik był wyższy niż 80. Kluczowe znaczenie ma również blat biurka – najlepiej jak jest matowy i nie odbija światła. Co również istotne, nie zapominajmy, że zgodnie z prawami fizyki – jasne barwy odbijają światło, a ciemne pochłaniają. To oznacza, że do ciemnych mebli trzeba zastosować lampkę biurkową o większej mocy.

Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie odgrywa niebagatelną rolę, zwłaszcza podczas nauki. Im lepiej dobrane, tym większe korzyści, zarówno gdy mówimy o komforcie pracy, jak i koncentracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here