Usługi gastronomiczne cieszą się obecnie niebywałą popularnością. Według niektórych badań nawet 80% Polaków nie przygotowuje samodzielnie posiłków, ale korzysta z usług restauracji, barów, a także cateringu. Bezpieczeństwo zdrowotne oraz satysfakcja klienta to aspekty, o które w pierwszej kolejności powinny dbać wszelkie punkty gastronomiczne. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz higieny warto przejść certyfikację HACCP.
Co to jest HACCP?
System HACCP to analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. W praktyce oznacza to zapewnienie takiego postępowania w firmie gastronomicznej, które zapewnia bezpieczeństwo żywności. Poziom bezpieczeństwa określa się dzięki identyfikacji zagrożeń i szacowaniu ryzyka dla zdrowia. Kontrola HACCP powinna obejmować wszystkie etapy produkcji oraz dystrybucji żywności. Pod uwagę bierze się krytyczne punkty procesu, w których mogą wystąpić zagrożenia biologiczne, chemiczne lub też fizyczne. Punkty te należy objąć stałym nadzorem ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość zdrowotną i bezpieczeństwo produktu spożywczego. Ponadto certyfikacja HACCP ma na celu także opracowanie metod eliminacji lub ograniczania zagrożeń dla zdrowia pracowników oraz ostatecznych konsumentów. Warto też zauważyć, że system podkreśla jak ważne jest wprowadzanie działań korygujących we wszystkich obszarach, które wymagają poprawy. Certyfikacja HACCP jest jednoznacznym dowodem na to, że przedsiębiorstwo zrobiło wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami dobrej praktyki produkcyjnej oraz higienicznej.
Inspekcja higieny
Jest to działanie zaprojektowane, aby uzyskać walidację systemu HACCP i osiągnąć skuteczne wdrożenie zasad bezpieczeństwa i higieny podczas produkcji gastronomicznej. Jest to usługa, która sprzyja określaniu poprawności funkcjonowania HACCP i ciągłego doskonalenia tego systemu w organizacji. Poprzez inspekcję higieny można także ocenić, czy dokumentacja systemowa jest należycie prowadzona i aktualna.