Właściciel restauracji, baru oraz innego punktu gastronomicznego ma za zadanie zutylizować zużyty olej. W dobie XXI wieku, są już specjalne oddziały, które zajmują się tego typu usługami. W tym celu trzeba jedynie zamówić odbiór zużytego oleju. Może to być olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, kokosowy, ryżowy, palmowy, mieszanki tłuszczowe czy też smalec. Przedsiębiorstwo w ramach odbioru i w konsekwencji utylizacji, oferuje kartę przekazania odpadów. Ten elektroniczny dokument poświadcza o prawidłowej ewidencji odpadów.
Firma, która zajmuje się utylizacją oleju, musi posiadać oficjalne pozwolenie na odbiór oraz transport oleju i frytury w bezpieczny sposób. W ramach współpracy, restauratorzy otrzymują beczki i pojemniki na zużyty olej. Warto również zauważyć, że oddając odpad, można uzyskać za niego dochód na podstawie wystawionej faktury VAT. Firma przyjeżdża do klienta bezpłatnie i odbiera odpad, który jest odpowiednio zabezpieczony. Zabiera ona pełną beczkę, następnie zostawia pustą, czystą.
Jak się pozbyć zużytego oleju z punktu gastronomicznego?
Utylizacja oleju spożywczego pełni ważną rolę w ekologii oraz dbaniu o środowisko. Warto zauważyć, że dzięki odbieraniu w bezpieczny sposób zużytego oleju, można przyczynić się do poprawy środowiska. Stary i zużyty olej jest bardzo niezdrowy, brzydko pachnie i ma rakotwórcze właściwości. Pod żadnym pozorem nie powinno się go spożywać. Wobec tego, warto pamiętać o tym, że zużyty olej w restauracji musi być traktowany jako odpad. Dzięki specjalistycznym beczkom z przykrywą i pojemnikom do jego przechowywania, nie trzeba martwić się już o sposób przechowywania ani tym bardziej transportowania.
Więcej informacji: Sprawdź odbiór zużytego oleju Trafinoil.pl – dowiedz się więcej o tym, co zrobić ze zużytym olejem.
W jaki sposób przebiega transport zużytej frytury?
Firma, która tym się zajmuje posiada specjalne samochody, które mogą wywozić tego typu odpady. Oddając profesjonalnej firmie odpad, można być pewnym, że bezpiecznie dotrze on do punktu utylizacji. Profesjonalne beczki są zabezpieczone przed rozlaniem oraz uszkodzeniem. Oleje przechowuje się najczęściej w beczkach o pojemności 20, 40 bądź 60 litrów. Dla mniejszych punktów gastronomicznych bez wątpienia polecane są te mniejsze beczki. Natomiast w bardzo dużych kompleksach, hotelach, salach weselnych, dedykowane są także większe beczki, które posiadają nawet 120 litrów pojemności. Zapewniają one higieniczne i bezpieczne przechowywanie odpadu spożywczego.
Karta przekazania odpadu, która poświadcza o prawidłowej utylizacji
W pełni profesjonalna pomoc w pozbywaniu się zużytych olejów, przydaje się w wielu gałęziach przemysłu gastronomicznego. Jest ona nieodzowna w hotelach, barach mlecznych, restauracjach. Każda firma oferuje kartę przekazania odpadu, która stanowi oficjalne potwierdzenie dla Sanepidu o tym, że frytura bądź zużyty olej spożywczy został prawidłowo zdany. Przedsiębiorstwa posiadają odpowiednią wiedzę jak i również bogate doświadczenie, które gwarantuje wykonanie usługi na jak najwyższym poziomie.