Wybór zajęć pozaszkolnych jest tak szeroki, że rodzicom ciężko postawić na te najbardziej wartościowe i dostosowane do faktycznych potrzeb ich dziecka. Największym błędem jest obciążenie malca zbyt wieloma kursami i kołami zainteresowań. W takich sytuacjach zmęczona pociecha szybko się zniechęca, nie ma czasu na zabawę (która przecież jest bardzo ważna dla jego rozwoju) i często ciężko jest mu wypełniać podstawowe obowiązki takie jak odrabianie lekcji. Przysparza to również wielu problemów samym rodzicom, którzy obciążeni są finansowo i muszą dopilnować ścisłego harmonogramu zajęć dziecka. 2-3 dodatkowe zajęcia w tygodniu zdecydowanie wystarczą maluchowi.
Po pierwsze zajęcia ćwiczące pamięć
Najważniejsze, aby wybrać dla dziecka zajęcia, które wesprą je na dalszym etapie edukacji i przełożą się na efektywną naukę i poprawę wyników w szkole. Świetną propozycją jest arytmetyka mentalna. Połączenie ćwiczeń szlifujących liczenie w pamięci i ciekawych zabaw edukacyjnych stymuluje wszechstronny rozwój dziecka. Efekty takich zajęć procentują przez wiele lat, ponieważ dziecko zdecydowanie szybciej i łatwiej przyswaja wiedzę, a także jest twórcze i pomysłowe. Warto podkreślić, że mogą świetnie zastąpić korepetycje z poszczególnych przedmiotów. To również sposób na poprawę koncentracji, której dziś brakuje maluchom, a także organizacji – część ćwiczeń należy bowiem wykonywać samodzielnie w domu.
Dodatkowe lekcje języka
Nikogo nie trzeba przekonywać, że biegła znajomość jednego czy kilku języków to dziś jedna z najważniejszych kwalifikacji zawodowych. Choć dzieci od przedszkola uczą się angielskiego, warto zauważyć, że zajęcia w dużej grupie nie zaprocentują tak, jak przeprowadzane w małych grupkach lekcje dodatkowe, które uzupełniają i poszerzają materiał. Można również wprowadzić naukę jeszcze jednego języka dodatkowego, co pozwoli dziecku zdobyć cenne umiejętności lingwistyczne.
Sport to zdrowie!
Niestety ogromnym problemem wśród dzieci są otyłość i wady postawy. Dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć je zamiłowania do sportu – lekcje wychowania fizycznego nie zawsze są wystarczająco ciekawe, dlatego dzieci migają się od aktywności. Warto więc zapoznać dziecko z różnymi dyscyplinami sportu i pozwolić wybrać mu tę, która najbardziej je pociąga – piłka nożna, karate, taniec, a może gimnastyka? Ważne, aby nie zmuszać pociechy do konkretnych zajęć, ponieważ może to zaowocować niechęcią do aktywności.
Nie zapominajmy również o pielęgnowaniu talentów naszych najmłodszych. Uzdolnienia plastyczne, muzyczne, wokalne, techniczne należy rozwijać od najmłodszych lat. Pozwalając malcom na realizację pasji i szlifowanie tych umiejętności, w których czują się dobrze, wspieramy ich pewność siebie, samorealizację i kierujemy ku spełnieniu marzeń i potrzeb.
Źródło: Abakus – Arytmetyka mentalna